ROWY

Miejscowość turystyczna (dawniej osada rybacka) położona między Łebą a Ustką. Pierwsze wzmianki o Rowach pochodzą z 1282 roku, a znaleziska archeologiczne dowodzą, że wieś była zamieszkana już w okresie prehistorycznym. Obecnie jest to miejscowość letniskowa położona wśród lasów sosnowych. W okolicy występują wybrzeża klifowe (na zachód od Rowów) i ruchome wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, rozciągającego się na wschód od miejscowości.
W Rowach znajduje się również zabytkowy neoromański kościół z XIX wieku, z którym powiązane są stare legendy. Kościół został wybudowany z głazów pochodzących z Kamiennej wyspy leżącej na jeziorze Gardno.

SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY

Park jest położony w środkowej części polskiego wybrzeża, w województwie pomorskim. Obejmuje Mierzeję Łębską, Nizinę Gardeńsko-Łebską, morenę czołową z najwyższą kulminacją 115 m n.p.m. na wzgórzu Rowokół oraz szereg jezior: Łebsko (7140 ha), Gardno (2468 ha), Jezioro Smołdzińskie (43 ha), Dołgie Wielkie (156 ha) i Dołgie Małe (6,3 ha).
Różnorodność przyrody w tym miejscu zadecydowała również o tym, że w 1977 roku zostało ono objęte prestiżowym programem UNESCO „Człowiek i biosfera”.
Osobliwością jezior przymorskich są okresowe wlewy wody morskiej podczas silnych sztormów. Dopływ słonej wody umożliwia zasiedlanie tych terenów dość licznym słonoroślom. Przez teren parku przepływa 7 rzek, z których największe to Łeba wpadająca do jeziora Łebsko i Łupawa uchodząca do jeziora Gardno. Na obszarze Parku utworzono 12 rezerwatów ścisłych i 3 częściowe.
Charakterystycznymi elementami Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami.

ZOO CHARLOTTA / DOLINA CHARLOTTY

Miejsce, w którym można przyjrzeć się z bardzo bliska przedstawicielom fauny z niemal wszystkich stron świata. Oczywiście Zoo Charlotta, jako że jest częścią rozległego kompleksu hotelowo-rekreacyjnego, nie równa się pod względem bioróżnorodności z tradycyjnymi ogrodami zoologicznymi, ale wszystkie mieszkające tu zwierzęta są naprawdę imponujące.
W strzelinkowym zoo żyje blisko 50 gatunków ptaków i ssaków, m.in. żubry, daniele, antylopy gnu, lamy, kangury rude, kapucynki czubate, makaki, lemury katta, bociany białe, puszczyki, orły i ary zwyczajne. Część zwierząt przebywa w klasycznych zagrodach i wolierach, niektórym przygotowano specjalne warunki. W ramach ciekawostki, działa tu także Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych.
Dzieciom najbardziej spodoba się część nazwana Krainą Bajek. Tutaj zwierzęta niejako uzupełniają magiczną scenerię, zbudowaną z drewnianych rzeźb inspirowanych klasycznymi opowieściami o Kocie w butach, Pinokiu czy Calineczce – w sumie 7 bajkowych ogródków.
Dodatkową atrakcją jest wodne safari – w trakcie rejsu barką okrąża się kilka wysepek zamieszkanych przez zwierzęta. Poszczególne wyspy tworzą kategorie tematyczne, takie jak Afryka, Australia, Ameryka Południowa czy Wyspa Lemurów.
Od 2013 r. ogród zoologiczny w Strzelinku wzbogacił się o fokarium, w którym 5 samców foki szarej przechodzi tzw. trening medyczny – stosowane głównie w placówkach naukowych oswajanie zwierzęcia z opiekunem i nauka wykonywania poleceń – tu pełniący rolę prostych sztuczek. Rzecz jasna pora karmienia również zamienia się w interesujący spektakl.
Wstęp do głównej części zoo, wodnego safari oraz fokarium w każdym przypadku jest płatny osobno.

Pozostałe atrakcje